Eğim vermeden kabzaya; adım adım...  (58045 defa okundu)

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Ynt: Eğim vermeden kabzaya; adım adım...
« Yanıtla #45 : 10 Ekim 2009, 19:04:01 »
Kabzalarımızın önce bir tarafları delinmişti, şimdi diğer tarafları da yapıştırıp tümünü deliyoruz. Bu işlem sayesinde biliyoruz ki pin veya perçinler iki taraftan bir birlerine tam karşılıklı. Eğer her yarıyı ayrı delseydik pinler birbirini karşılamayabilirdi...(resim 1)

Son olarak malzeme hala yapışıkken kabaca kabzalarımızın son şekline yakın kesiyoruz... (resim 2)
Bundan sonra malzemeyi kuyruktan sökebiliriz, yandan küçük bir darbede düşüverecektir...
Resim 3'te "corby" perçinlerim için perçinlerin omuzunun genişliğinde delikleri yarıya kadar genişletiyorum.

Artık kabzayı toplayıp yapıştırmaya hazır gibiyiz... (resim 4)

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #46 : 10 Ekim 2009, 19:11:39 »
Önce bir deneme yapıyorum, kabzalar tam kuyruğa oturuyor mu diye test ediyorum, ayrıca uzun gelen perçinleri kısaltıyorum... (resim 1, 2)

Artık hazırız yapıştırmaya (resim 3). Bu iş için teknelerde kullanılan ve çok yavaş donan, şeffaf epoksi kullanıyorum. Öncelikle düşük yoğunluklu olduğundan ahşaptaki olabilen küçük delikleri dolduruyor, yavaş donduğu için de çok kuvvetli bir bağ yapıyor.

Şeffaf değil de kabza malzemesinin renginde yapıştırıcı çizgisi olması için karışıma katmak için kabza malzemesinin zımpara tozlarını bir yerde toplamıştım (resim 4)

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #47 : 10 Ekim 2009, 19:19:23 »
Marin epoksiler genelde çok akışkan oluyorlar, bu da yapıştırıcının daha donmadan akıp gitmesine neden olabiliyor. Neyseki karışıma katacağım "kolloidal silika" bunun akışkanlığını düşürüyor, bu sayede rahatlıkla kullanabiliyorum ve istediğim akışkanlığa ayarlayabiliyorum (resim 1)

Karışımda ilk başlarda silika topaklaşır (resim 2). Ancak biraz daha karıştırdıkça daha homojen bir hale gelmeye başlıyor karışım (resim 3).

Bu karışım ile yaklaşık 1-2 saat kadar çalışabilirsiniz, donması takriben 12-18 saat kadar sürüyor. Kabzanın her tarafına bol bol epoksi sürüp parçaları birleştiriyoruz (resim 4). Taşan epoksiyi hiç dert etmiyorum, nasılsa kabzayı şekillendirirken temizlenecekler. Hatta üstüne artan tüm karışımı boca ediyorum. En küçük bir aralık, boşluk istemiyorum kabzada...

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #48 : 10 Ekim 2009, 19:22:53 »
Tüm kabzalar yapıştırıldıktan sonra tabii ki epoksinin donmasını beklemeli. Önümde yaklaşık 14 saat var. Bu arada her tarafa saçılan ahşap tozu ve epoksi artıklarını temizlerim ben de  :-\

Yarın sanırım son mesajlarımı atacağım bu konu başlığına çünkü çok az bir işim kaldı... Görüşmek üzere..

Emre

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #49 : 11 Ekim 2009, 19:50:53 »
Kusura bakmayın arkadaşlar,
Siyah kabzayı parlatırken ciddi bir sorunla karşılaştım, büyükçe bir parça çürükmüş içten, elimde kalıverdi. 6-7 mm çapında bir oyuk. Bunu halletmeyle uğraşıyorum. Diğer ikisini yarın bitirebileceğim. Çözüm bulana kadar üçüncüsü bekleyecek  :(

Ejder Uçar

• Üye
  • *
« Yanıtla #50 : 11 Ekim 2009, 20:16:10 »
Siyah kabzalının sahibi yerinde olmak istemezdim.Bitime bukadar yaklaşmışken :)
Büyük şansızlık, geçmiş olsun...

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #51 : 11 Ekim 2009, 20:23:14 »
Ejder Bey,
sağolun. Asıl benim yerimde olmak istemezdiniz  :D

Şaka bir yana güzel bir çözüm buldum galiba. Şu anda kabzada açılan boşluğu dolguladım, eğer yine olmazsa o kısımda bir şerit oyacağım ve içine boynuz kakacağım, zaten açılan boşluk da kabza malzemesinin tam ortasına denk geliyor. Sanırım bu kusurdan dolayı en şık kabza bu olacak :)

Ejder Uçar

• Üye
  • *
« Yanıtla #52 : 11 Ekim 2009, 20:38:30 »
Evet haklısınız, sizden sonra siyah kabzalının sahibi yerinde olmak istemezdim diyebilirim ozaman. :D :D
Fakat boynuzla birlikte çok şık olacağı kesin( siyah box elder di sanırım ahşap malzeme ve
manda / geyik boynuzu....)
tam anlamıyla bıçağın gecikmesini telafi edecektir. ;D

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #53 : 11 Ekim 2009, 20:44:55 »
Evet Box elder olan.  Maalesef bu yumru (burl) malzemenin her zaman bir kaç yerinde boşluk, taş vs. çıkma ihtimali var. Bunu kontrol edemiyorsunuz ne yaparsanız yapın. Ancak o kadar güzel bir malzeme ki, gerçekten "anlatılmaz yaşanır denilesi". İnternet fotografları tam fikir veremiyor çünkü her açıdan farklı figürler çıkıyor, tüm figürlerin bir derinliği var....

Bu arada aklıma gelen çözüm şunun gibi bir şey...

Ejder Uçar

• Üye
  • *
« Yanıtla #54 : 11 Ekim 2009, 21:21:21 »
Harika!!!
Fakat diğer bıçakların sahipleri kıskanabilirler :D

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #55 : 13 Ekim 2009, 20:37:20 »
Çok zor bir işmiş meğerse mükemmel şekilde şeritleri açıp oraya oturtmak ama oldu sonunda. Yarın bitiyor, bu sefer kesin  :D

Sefa Çabuk

• Üye
  • *
« Yanıtla #56 : 13 Ekim 2009, 23:13:48 »
yumruları sanıyorum dışarıdan getirtiyorsunuz, burada bulma şansımız varmı?

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #57 : 14 Ekim 2009, 03:26:00 »
Bazen yakacak odunların içinde (bodrum'da) zeytin, meşe yumru ve kök birleşim yerleri çıkıyor. Bunlar da çok güzel malzemeler. Ancak benim bulduklarım yaştı, en az 5-6 yıl kuruması gerek. Daha 3 yıl geçti.

Bunlar gibi mutfak bıçaklarında akrilik reçine emprenye edilmiş, stabilize malzeme kullanıyorum. Kargosu hariç tek bıçak için egzotik ahşabın türüne bağlı olarak 20-30 dolar arası bir maliyeti var, yani aşırı pahalı bir tedarik biçimi. Ama su almadığı, çalışmadığı için son derece güvenli oluyor. Bazı özel istekler üzerine bulaşık makinesine girebilen projelerimde kullandım, ahşap plastik bir malzeme gibi davranıyor...

Bazı yağlı ve yoğun türleri (gül ağacı yumrusu, tik yumrusu gibi) stabilize ettirmiyorum, bulaşık makinesine girmediği sürece zaten çalışmıyorlar...

Son zamanlarda kendi stabilizasyonumu yapma girişimim var. B72 paraloid buldum ama daha alamadım. Aseton solüsyonu ile çok iyi sonuçlar alındığını öğrendim ünlü ustalardan. Bir kısmı bu şekilde kendi stabilizasyonunu yapıyor. Özellikle Amboyna benim gözde malzemem, hiç bir zaman yarı yolda bırakmadı beni ve bıçağa ayrı bir güzellik katıyor.

Özellikle "galleryhardwoods.com" 'dan Larry çok yardımcı oldu şimdiye kadar. Email ile sipariş geçiyorum, kredi kartından sipariş hazır olduğunda çekiyor, hemen amerikan posta servisi ile yolluyor. Yaklaşık 2 ile 3 hafta içinde geliyor. 3 YTL civarı gümrük ödüyorum 10 kilo civarında pakete. 40 - 50 dolar arası kargo maliyeti var.

Bu arada http://burlsales.com/ adresinde de çok güzel malzemeler var. Burayı işleten bladeforums'da oldukça etkin satış yapıyor.  Müşteri memnuniyeti de oldukça iyi bildiğim kadarıyla.

Açıkçası, Türkiye de pek bilinmeyen bir konu yumrular. Tek bir yumru bile ağırlığınca altın kadar değerli ve dikkat edilirse ağaca zarar vermeden toplanabiliyor (kışın toplanıyor ormanlardan ve kesilen yer antifungal macun ile kaplanıyor). Son zamanlarda arabayla filan yolculuk yaparken bazı ağaçlarda gördüğüm yumruları gözüme kestirdim. Kışın eğer sahiplerinden izin alabilirsem bazı sakız ağaçlarından ve zeytinlerden yumru toplamayı düşünüyorum, bir tane de okaliptus var kocaman bir yumrusu gelişmiş, ancak o kadar büyük bir yumru vinç filan gerektirir. Çok merak ederseniz, kar amaçlamadan, sadece maliyetine elimdeki bir egzotik yumru bloğunu yollayabilirim size, gerçekten çok keyif alırsınız sonuçtan...
Saygılarla
Emre

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #58 : 14 Ekim 2009, 13:53:49 »
Çok dikkatli iki günlük çalışmadan sonra başarılı oldum. Gerçekten malzemeler arası hiç bir aralık bırakmamak ciddi bir dikkat gerektiriyor. Sadece bir kısımda 1 derecelik bir açı hatası bile arada ciddi bir aralık bırakıyor. Eh bunu da öğrendim :)

Resim 1 de ilk kesimi görüyorsunuz. Kesim sonrası basit bir aletle kenarları dimdik hale getirebildim. Baya bir zaman alıyor ama en güvenli çözüm bu... (resim 2-3)

Parçaların yerine oturması ile uğraşırken yüzlerce kez biraz zımparalayıp yerine oturuyor mu diye deneme yapmak zorunda kaldım. Milimetrenin yüzdeleriyle uğraştığımdan biraz fazla zımparalasam kestiğim beyaz ahşap boşa gider (resim 4)

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #59 : 14 Ekim 2009, 13:57:23 »
Ah bu arada baştaki sorunun resmini koymamışım. Neden bu işi yaptığım anlaşılamıyor: Resim 1. Gerçekten çok moralim bozulmuştu parça elimde kalınca..

Parçaları yapıştırdım ve uygun bir şekilde kestim. (resim 2).

Biraz törpüleyip zımparalayınca gerçekten güzel bir çözüm bulduğuma karar verdim : resim 3. Ne dersiniz  ;)

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2