MİL ÇELİKTEN BIÇAK  (16549 defa okundu)

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
MİL ÇELİKTEN BIÇAK
« : 10 Aralık 2009, 00:14:49 »
Arkadaşlar, uzun süredir bitirmek istediğim ve sonunda bitirebildiğim bir bıçağı sizlerle paylaşma istiyorum.

çelik olarak spiral amortisör mili,
sap kısmında renklendirilmiş akçaağaç, bakır levha ve kösele kullanıldı.

Ölçüleri :
Toplam boyu: 26,5 cm.
Yüz genişliği : 25 mm
Et kalınlığı     : 3 mm

Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
Ynt: MİL ÇELİKTEN BIÇAK
« Yanıtla #1 : 10 Aralık 2009, 00:17:00 »
...

Ejder Uçar

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 10 Aralık 2009, 00:30:13 »

Gökhan Bey, elinize sağlık ! Hem güzel hemde farklı bir görüntüsü var.
Kullandığınız çelik hakkında neler söyleyebilirsiniz ? Akçaağaca, bu hoş karamela rengini vermek için ne kullandınız ?

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #3 : 10 Aralık 2009, 00:33:56 »
 8) Çok güzelmiş. Eline sağlık.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 10 Aralık 2009, 00:39:19 »
akçaağaçın asıl rengi beyazdı ama bu renk çok çabuk kir tuttuğu için biraz renk katmam gerekti, bunun içinde baston yapan bir ustadan öğrendiğim yöntemi kullandım.

seyreltilmiş asitle kararttım..

kullandığım çeliğin tam içeriğini bilmiyorum ama makas çeliğiyle aynı özellikleri taşıması gerek. bu çelikten asıl beklemesi gereken dayanım ve esneklik olduğu için uzun bıçak yada kılıç yapımında kullanılabilir sanırım.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2009, 08:27:44 Gönderen: Gökhan Bakla »

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #5 : 10 Aralık 2009, 01:48:15 »
Gökhan eline sağlık, gerçekten güzel olmuş. Şimdiye kadar yaptıkların içinde en sevdiğim bu...

Asit çok güzel iş görmüş, ağacın figürleri ortaya çıkmış...

Özellikle kendinden balçak ("integral guard") yapımı dövmede ne kadar ustalaştığını gösteriyor. Yakın zamanda senden ders almak isterim  :)

Kabzanın sonundaki metal parça (butt cap) pafta çekilip bıçağın kuyruğuna vidalandı mı, yoksa başka bir tarz teknik mi kullandın?

Arkadaki gravürü elle kazıma kalemiyle mi yaptın? Kalemleri sen mi yapıyorsun, yapıyorsan biraz açıklayabilir misin kullandığın teknikleri, kalem ağız açıların nedir?

Sağolasın...

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 10 Aralık 2009, 08:22:53 »
arka taraftaki  metal parçaya türçe terminolojide nedenir bilmiyorum ama işte o parçayı, ortasına bir delik delip daha sonra kabzanın son kısmına paft açtım ve sap kısmının yapıştırma işleminden sonra somunu söktüm, fazlalık parçayı kestim ve ağaça zarar vermeden küçük dokunuşlarla kaynak yaptım. ( resim 1 )

arkadaki deseni ise asitle yaptım emre. davit boye'in kitabında yazdığı tarifi okumadan çok daha önce ben onun yaptığı işlemlerin hemen aynısını yaparak desen çalışıyordum, aklın yolu bir ... :)

emre gravür bıçağı yapmak ve bu konuda çalışmak gerek bende geçenlerde bir tane yaptım ve hazır, yanlız denemek nasip olmadı daha.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2009, 09:02:57 Gönderen: Gökhan Bakla »

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 10 Aralık 2009, 09:41:01 »
İşleme için taa seksenlerden kalma bir kaç tane tığ var bende. O zamanlar Üzümlü'deydim. Tüfek kooperatinin üretiminin kimi adımları evlerin altındaki dükkanlarda yapılmaktaydı. Bu tığlar da o zamanlardan. HSS hidrolik testerelerinin parçaları kullanılarak yapılıyordu bunlar. Bu yaz da Huğlu Tüfek Kooperatifi'ni gezerken ne kullandıklarını sordum. Eski testereden yararlanmıyorlar ama yine HSS çeliği kullanıyorlar. Önerim, HSS torna kalemi bulup bunu uygun forma getirip kullanmaktır.

Emre sen 2379 ile çok çalıştın, Bu çelikten tığ yapsak kırılmadan işi götürür mü, yada HSS kadar sert midir?
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2009, 10:43:28 Gönderen: Eylem Cengiz »
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #8 : 10 Aralık 2009, 10:30:37 »
D2 serttir eylem, hem de çok sert ;D Ama çok değilse bile kırılgan bir tarafı var. Özellikle darbe aldığı zaman. Darbe çeliği, yani "S" serisi çelikler çok daha uygun olurdu tabii ancak benim yaptığım bıçaklarla rahatlıkla sertleşmemiş çelikte kazıma yapabiliyorum. Gravür konusu gerçekten çok derin bir konu.

Genelde bıçak sanatçıları ciddi gravür işleme için elle gravür yapmak için gravür ustasına gönderiyorlar. Ancak bazıları şanslı oluyor, Warenski'nin karısı gravürcü  :D Adam da çok yetenekli, ortaya muhteşem şeyler çıkıyor tabii :

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 10 Aralık 2009, 10:49:15 »
...

Genelde bıçak sanatçıları ciddi gravür işleme için elle gravür yapmak için gravür ustasına gönderiyorlar. Ancak bazıları şanslı oluyor, Warenski'nin karısı gravürcü  :D Adam da çok yetenekli, ortaya muhteşem şeyler çıkıyor tabii :
...

Eşim hat konusunda fena değil. İcazetini alırsa hattını bıçağa ben işlerim artık.  ;D
En son olarak da tezhibe başladı.
Eylem Cengiz

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 10 Aralık 2009, 13:44:27 »
Az önce 6x6x100 mm boyutlarinda bir HSS parçayı 10 TL'ye buldum. Bundan iyi tığ olur.  :)
Eylem Cengiz

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 10 Aralık 2009, 22:20:13 »
 elinizdeki malzeme muhtemelen torna kalemi. büyük olasılıkla o ölçüler ile yüksek hız çeliğidir. (HSS) ack o fiyat ile çin malı oabilir. nadir olmayarak yüzey sertleştirilmiş kalemlere de rstladım. eger açılarını uygun verebilirseniz D2, 2379 dan daha uygun olacagını düşünüyorum

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 10 Aralık 2009, 23:20:35 »
Yok, bu Çek malı. Aslında yerli firmamız olan MTE'nin ancak şimdi bakmayı akıl ettiğim fiyatları arasında aynı ürün 7.3 TL olarak listelenmiş. Buna göre Çin malının daha da ucuz olmasını beklerim. Şu da var, bundan önce aldığım iki kalemde tecrübesizlikten dolayı biraz fazla para vermişim gibi geliyor artık...

Ha, tığ için faydalı olabilir: Firmanın listesinde daha ince kalemler de var. 4 mm'ye kadar iniyorlar.
Eylem Cengiz

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2