SALDIRMA..  (19671 defa okundu)

Mergup Özkan

• Üye
  • *
Ynt: SALDIRMA..
« Yanıtla #15 : 02 Şubat 2010, 20:36:36 »
teşekkürler mergup bey. aslında yazılacak yazının ne olduğuna karar verebilsem daha hızlı ilerleyecek iş.

bende diğer kılıçlardaki yazılardan örnekler toplamaya çalışıyorum ama pek çoğu net değil. ayrıca bazı şeylerde eklemek istiyorum ama bunları osmanlıcaya nasıl çevirebileceğimi bilemiyorum. arapça ile osmanlıca arasında büyük fark olduğunu bu işi araştırmaya başladığımda fark ettim. ???

Evet, dogru söylüyorsunuz Gökhan bey,

Bende başlarda epey ugraştım ve kendisine cok deger verdıgım bır amcam bana şöyle dedi:

Sen sanıyormusunki, her Kılc ve başka bir Yazı hazırlayan o zamanki ustalar veya Kalfalar, bunlar mükemmelce Okuma ve Yazma sahibi idiler???
Onlarda bugünki oldugu gibi yazım ve cizim hatası bulundurmuşlar, heleki has osmanlı yani istanbul, Bursa, Edirne gibi degilde balkanlarda yaşayan bir ustadan 100 de 100 bir yazıyı kusursuz bulacagınımı -zannettin oglum ???' dedi.

Onun ıcın başınızı fazla yormayın, cünkü ben araştırmalarımda bazı yazma hatası olanlarıda  gördüm.
Ama size yinede yardım olacagını düşündügüm bır Lınk koyuyorum buraya.

http://de.wikipedia.org/wiki/Osmanische_Sprache

Buraya gırdıgınızde birazcık alt tarafında her harfın osmanlıca yazılımını göreceksiniz.
Zor iş biliyorum ama madem bu kadar Özenle buraya kadar geldiniz, gerisi artık vız gelir size, elizdeki eserin bitmiş halini hepimiz sabırsızlıkla bekliyoruz.... :D

saygı ve selamlar
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 02 Şubat 2010, 23:42:56 »
Emre bey elinize ve gönlünüze sağlık.Alternatif kabza resmi göndermeye çalıştım ama kapasite yetmiyor.Eski bir saldırma.Bu saldırmanın 30 canı var.Hikayesi olan bir saldırma.Gözüm gibi koruyorum.Temizlik dahi yapamadım.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #17 : 03 Şubat 2010, 00:03:32 »
Şahane olmuş toprak!

Çelik konusunda bkz.: http://cebehane.com/forum/index.php?topic=109.msg1687#msg1687
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #18 : 03 Şubat 2010, 00:04:22 »
Emre bey elinize ve gönlünüze sağlık.Alternatif kabza resmi göndermeye çalıştım ama kapasite yetmiyor.Eski bir saldırma.Bu saldırmanın 30 canı var.Hikayesi olan bir saldırma.Gözüm gibi koruyorum.Temizlik dahi yapamadım.

Teşekkürler Cengiz Bey ama niye ki? Gökhan yapmış bu güzel eseri, herhalde klavyeniz sürçtü  :D :D
Resmi küçültmeyi deneyin. Resim küçültmek için çok güzel ve bedava bir program: http://www.vso-software.fr/products/image_resizer/

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #19 : 03 Şubat 2010, 00:09:02 »
...
Yüz kısmı olmasa da sırt kısmında boş bıraktığım yerlere Osmanlıca yazı yazmak istiyorum
...

Eşim, hattı yazabilirim dedi. Ne yazmak istersin? iletişimde olalım.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 03 Şubat 2010, 09:31:50 »
çok teşekkürler arkadaşlar,

eylem aslında dediğim gibi ne yazacağıma tam karar vermiş değilim birkaç örnek toplayıp diğer kılıçlarda ne yızıldığını öğrenmeye çalışıyorum. sonra bunlardan beğendilerimi ve kendi yazmak istediklerimi birleştirip birşeyler çıkarmaya çalışıyorum ortaya. ama aklımdasın, karar verdiğimde yazı işi için tekrar haberleşiriz topram

cengiz bey resimleri ilave programa gerek olmadan küçültmeninde bir yolu var. bunuda kullanabilirsiniz.
* seçilen resmi paint'te açın
* açılan sayfanın üst kısmında resim sekmesi var, oradan uzat eğ seçeneğine tıklayın
* orada yatay ve dikey olarak ne kadar küçültmek istiyorsanız yüzdelik değer giriyorsunuz
* ve resim küçülüyor
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2010, 09:35:00 Gönderen: Gökhan Bakla »
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Burak Ekit

• Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 05 Şubat 2010, 16:30:42 »
Tek kelimeyle sahane olmus, hic abartmiyorum 'en az eski iscilikler kadar muthis gorunuyor , elinize saglik...kabza konusunda pek bisey soyleyemiyorum, ama en azindan icbukey bir agizla ugrasmanin ne kadar zor oldugunu bilirim. Tekrar tebrik ederim ...kolay gelsin.

dipnot ; lutfen devaminda bizi fotografsiz birakmayin...

Gökhan Bakla

• Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 05 Şubat 2010, 17:59:13 »
burak bu yaptığım ikinci saldırma, ( ilkinide su verme esnasında kırdım :P ) bende içbükey bıçaklar konusunda çok yeni sayılırım aslında

ilk yaptığımda, sırt bunda olduğu kadar belirgin değildi. ( resim 1 ve 2 ). o biraz daha kolaydı tabii..

bu işe başlama sebebim ise tamamen eski ustaların yaptıklarına olan hayranlığımdan,
iç bükey olması belki çok sorun olmayacak ama bazı şeyleri yaptıkça öğreniyor insan. öyle bir sırt varken zımpara yapmakda çok zor, eğe kullanmakta. bir tane daha yapmayı gözüm yermi bilmiyorum.

gerçi bizde bu merak olduktan sonra daha ne haltlar deneriz, kim bilir?  ;)
Yeniliğin en iyisi, çoğu zaman unuttuğumuz geçmişimizdedir.

http://gokhanbakla.blogspot.com/

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 06 Şubat 2010, 18:43:45 »
vallahi buda cok güzel olmuş, elinize sağlık,

Lütfen böyle 'haltlar' denemekten vazgecmeyin ;D ;D ;D

Tabiki resimleride koymayı unutmayın dermişim...

Selam ve saygılar
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Kaşif Bozoğlu

• Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 06 Şubat 2010, 19:54:54 »
mükemmel.. sonuçta ruhu var :)
ellerine sağlık
M.K Atatürk.

Durukan Türe

• Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 09 Şubat 2010, 00:01:57 »
ellerin dert görmesin.  sürte sürte oluk açmanın ne demek oldugunu iraz biraz bende biliyorum. işçilik şu ana kadar gayet güzel gitmekte. aman ha atkadaşım aceleye getirme. bu tip işler yavaş yavaşşş...

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2