Osmanlı tarihimizde Silahlar...  (127128 defa okundu)

Mergup Özkan

• Üye
  • *
Ynt: Osmanlı tarihimizde Silahlar...
« Yanıtla #105 : 26 Aralık 2010, 18:58:49 »
Bilgi için teşekkürler Mergup Bey, ilk etapta ben de diğer arkadaşların ima ettiği üzere kayı damgası olarak düşündüm. Belki de kayı damgası cephane damgası olarak seçilmiştir bilemedim şimdi.

Cevabi tam aciklayarak veremedim herhalde, özür dilerim. ::)

Evet sizin ve Eylemin dedigi gibi bu damganin asli "KAYI" yani bizim Boyumuzun Türklerden gelme Damgalarindan ibaret...
Aradaki fark,  sadece bu Sembolün "Yuvarlak Cember" icine alinmasindan ileri gelmesinden sözkonusu...sonraki Tarihte Cephane Damgasi olmus.

Öbür türlü bir Alman Migferin üzerinde olmasi bu Almanin benim Boyumdan gelmesi dogru olmaz degilmi?  ;D :D ;D

Örnek:
http://www.christies.com/LotFinder/lot_details.aspx?intObjectID=2015537

Altaki linke tekrar girdiginizde 4 sayfadan itibaren bu Sembolleri bulacaksiniz, hattaki hatta Kitab olarak yazilmis ve bütün KAYI Sembolleri cizimler hala mevcut.

http://www.metmuseum.org/publications/journals/1/pdf/1512677.pdf.bannered.pdf

Selam ve saygilar
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #106 : 26 Aralık 2010, 23:33:29 »

Öbür türlü bir Alman Migferin üzerinde olmasi bu Almanin benim Boyumdan gelmesi dogru olmaz degilmi?  ;D :D ;D

Bu bence zamanında savaşta ele geçirdiğimiz sonra da bir şekilde elden çıkan bir zırh. Topkapı sarayındaki kutsal emanetler arasındaki Hz. Osman'ın kılıcında da aynı damga var. Gerçi onun da Türkler tarafından yapılan bir kılıç olduğunu iddia eden de var.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #107 : 27 Aralık 2010, 11:44:06 »
Hazinesine ve cebehanesine giren her ganimet silaha Osmanoğlu "bu benim" diye mührünü basmış. :D

Hz. Osman'ın ve diğer sahabenin kılıcı yapılan testlere göre Asr-ı Saddet dönemine ait, lakin kabzalar, kınlar Osmanlı ve Memlüklülerce yenilenmiş, üstüne tezyinat da yapılmış. Ama unutulmaması gereken bir husus o dönemde Göktürklerin Arap yarımadası ve Ön Asya'ya çok klılıç, zırh ve yay ihraç ettikleri; bu iş için Şam pazarına düzenli gidip geliyorlarmış. O dönemde de Mekke'nin ana ticaret kaynağı Mekke-Şam kervanı, bizzat Peygamber Efendimiz kervancılık etmiş bu güzergahta... ;)
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2010, 11:46:58 Gönderen: Sancar Özer »
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #108 : 27 Aralık 2010, 19:08:43 »
Hazinesine ve cebehanesine giren her ganimet silaha Osmanoğlu "bu benim" diye mührünü basmış. :D

Evet aynen öyle yapmis.... ;D -^b

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #109 : 12 Ocak 2011, 11:45:27 »
Merhaba Arkadaslar,

Dosyalar bölümündeki "Kolleksiyon & Antika" altına bir yeni Dosya ekledim.
Bu Dosyada "Freie Universität Berlin" tarafından hazırlanmış ve bugün Alman tarihi Müzesi Berlin (Deutschen Historischen Museums Berlin) de  bulunan ve Prens "Carl von Preussen" tarafından toplanmaya başlanmış Kolleksiyonun 'kücük' bir parca bir katalogudur. Aslı 1151 parcadan oluşuyormuş.

Üniversitenin Acıklamasında şöyle diyor:

Bu çalışmanın amacı, bir silah tambir katalog ve bugün Alman Tarihi Müzesi Berlin, eskicephanelik halefi aittir doğu kökenli, askeri toplama yaratmaktır. Bir araya toplanmıştırPrens Carl (1801-1883), Kral Friedrich Wilhelm III üçüncü oğlu bu koleksiyon. (1770-1840) ve Kraliçe Luise (1776-1810). Prens Carl Avrupa'da silah ve en değerli en büyük  özel koleksiyon birini inşa başardı oldu ve 19. Yüzyil en büyük silah toplayıcıları biri O zaman, 
1151 silahve zırh, Avrupa kökenli yarısı oldu, 575 tanesi Asya (Japonya, Çin,Endonezya, Hindistan, Osmanlı İmparatorluğu, İran, Orta Asya) ve Afrika gelen toplamde satın almak için. kalite ve prensin toplama miktarı nefis oldu. Bugün ölümünün Prensyakında tamamen unutulmuş oldu çünkü sonra sadece Prens Charles ya da toplamastratejisinin hayata çok az belge vardır. Bir envanter kataloğu oluşturuldu hiç gibi,sadece oryantal silah ve konuyla ilgili Prusya Prensi Carl ve Militaria vardı, mevcut işanlamlı ve tatmin edici bir egzersizdir.

Bu Katalogda başlıca Migfer, Zırh Gömlek, Kılıç, Yatağan, Tirkeş, Yay ve Tügfekler görülmekte...
İyi Seyirler....

Mergup

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #110 : 24 Nisan 2011, 15:47:48 »
Merhaba Sayin Forumdaslar,

Enteresan bir konu gecti elime, belki sizde "biraz Kefiy" alirsiniz düsüncesiyle paylasiyorum.

Konu . 1741 senesinde Diplomatik ve Ticari alisveris icin giden bir Alman delegasionun icinde bulunan Gravür ustasi ve ayni anda At hayrani olan Johann Elias RIDINGER isimli kisinin,
Devlet-i Aliyye Osmaniyenin At Ciftliklerinde gördügü Pasa veya yüksek Rütbeli Zatlarin Atlarini  ve o zamanki Semer, Yular, Dizgin ve vs. Takimlari cizmesinde olusan birkac resimi buraya yüklüyorum....Iyi izlemeler....

Not: normalinde gravürler Siyah Beyaz ama bazilari sonradan renkli basim olarak görüntülenmis...
Selam ve Saygilarimla

Mergup

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #111 : 24 Nisan 2011, 15:48:51 »
ve davami... :D

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #112 : 02 Ocak 2012, 20:49:26 »
Merhaba Arkadaslar,

Elime tercüme icin bir parca gecti, lakin bende acikcasi biraz zorlandim. Aramizdan bana biraz yardim eden veya beni yönlendiren biri cikarsa sevinirim dogrusu....

selam ve tesekürler

mergup 

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #113 : 06 Ocak 2012, 20:44:44 »
Mergup tercümede yardımcı olamam(okul bitince alıştırma yapmadık, tüm eski yazı bilgim uçtu gitti maalesef) ama söylemem lazım hakikaten şahane bir bıçakmış bu. Kabzadaki renk seçimi olsun, namlu formu olsun, kitabenin namluya istifleniş biçimi olsun çok hoşuma gitti. Balkan saldırmasıdır demek yanlış olmaz sanırım bu silah için. Hakikaten çok sanatkar bir ustanın elinden çıktığına şüphe yok. İmkan varsa namlu yüzünün yakın plan resmilerini çekebilir misin, çeliği düz çelik midir yoksa pota çeliği ya da hareli dımışk olma ihtimali var mı merak ettim.
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2012, 20:46:40 Gönderen: Sancar Özer »

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #114 : 07 Ocak 2012, 16:28:54 »
Mergup tercümede yardımcı olamam(okul bitince alıştırma yapmadık, tüm eski yazı bilgim uçtu gitti maalesef) ama söylemem lazım hakikaten şahane bir bıçakmış bu. Kabzadaki renk seçimi olsun, namlu formu olsun, kitabenin namluya istifleniş biçimi olsun çok hoşuma gitti. Balkan saldırmasıdır demek yanlış olmaz sanırım bu silah için. Hakikaten çok sanatkar bir ustanın elinden çıktığına şüphe yok. İmkan varsa namlu yüzünün yakın plan resmilerini çekebilir misin, çeliği düz çelik midir yoksa pota çeliği ya da hareli dımışk olma ihtimali var mı merak ettim.

Sag ol eksik olma,
Önemi yok, ben onu bir türlü tercüme ederim zamanla...

Bu parca tam bildigim kadariyla Istanbul Nakkas Hanelerin birine ayit olmasi lazim, cünki Istanbulda
satin alinmis zamaninda. Kabza rengi ise, Kabza Malzemesinin "Nephrit Kristall" ingilizcede "Jade crystal" türkcesi herhalde "Yesim Kristall" olusundan kaynaklaniyor.. (ama tam emin degilim..)

Namlu bence dür celik olmasi lazim diye düsünüyorum ama iki resimdaha ekliyorumki, kendi yorumunu
yap...

selamlar

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #115 : 08 Ocak 2012, 03:05:58 »
Namlu yüzünde bir hareket göremedim açıkçası ama düz çelikten de yapılmış olsa yine de çok güzel bir saldırma  -^b

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #116 : 21 Mart 2012, 04:15:41 »
Merhaba Arkadaşlar,

Belki duymuşsunuzdur, bu Sene başı (Mart Ayı sonu) Almanyanın Dresden Kentinde "türkische Cammer" yani "Türk Odası" isimli Müze Sergisi seneler sonra tekrar acıldı.
Acılışını hatta Alman ve bizim Türk Dış İşleri Bakanları gerçekleştirdi.

Müzede 17. 18. ve 19. yüzyıldan Osmanlı Silah ve Cephane, Cadırlar, At Semeri ve Takımları vs. bulunmakta. Ve hepsi fevkelade korunmus bir durumda.
Kisa Özet olarak anlatılması gerekirse  burada Hükmeden "August der Starke" isimli Hükümdar Türk Kültürüne o kadar sevdalıymışki, kendi Adamlarına büyük bir Miktar Altın vererek 1729 Istanbula Alısverişe göndermiş. Bazı Parcalar o zaman satın alınmış, bazıları başka Avrupalı Hükümdarlardan Hediye olarak gelmiş ve yine bazıları Türklere karsı yapılan savaşlarda ganimet olarak buralara kadar gelebilmiş.
Ben Iş icabi gelecek Hafta Dresdene geciyorum. Kesin gidip görmem lazim olan bir olay.... ;D
Oradan birkac enteresan Resim getirebilirim diye planlıyorum. Size kücük bir ön tanıtım olarak Müzenin bir kac resimini yüklüyorum.
selam ve saygılarla

Selam Sayin Forumdaslar,

size epey bir zaman öncu bu konudan bahsetmistim....O Zamanlar Resim cekme yasagi konulmus idi.
Herhalde bu yasak biraz gevsemis olucak ki elime yakin bir Dostumdan su resimler gecti.
Hepsini karisik olarak koyuyor ve izlemede keyifler diliyorum. Görülen Parcalar 16. ve 17. Yüzyila ayit
diye biliniyor...

selam ve saygilar

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #117 : 21 Mart 2012, 04:17:24 »
2. bölüm