Teknik Konular > Çalışmalarımız

BALKAN BIÇAĞI

<< < (2/9) > >>

Gökhan Bakla:
•   Pirinç saçtan parça keserek balçak için gerekli olan parçaları hazırladım
•   Bıçağın yüzünü daha ince zımpara ile birde elde temizleyip olabilecek tüm kusurları giderdim. ( bıçağı elde zımpara yaparken makinede olduğundan daha fazla hatayı fark etme olasılığınız var.)

Gökhan Bakla:
•   Bıçağın sapındaki delikleri balcağa göre açacağımdan sadece yüz kısmını oksijen tüpünde ısıtarak yağda tek su verdim. ( ikinci bir işlem uygulamadım çünkü kullandığım çelik bir işlem ile yeterli sertliği buluyor )
•   Su verme işleminden sonra tekrar zımpara ile iyice temizledim
•   Önceden hazırladığım balçağı yerine kaynatıp sap için gerekli olan yerlere delikleri deldim

Gökhan Bakla:
•   Daha sonra sapının sırt kısmına eğe ile desen işledim
•   Sapın koyu renk olmasını istediğim için ceviz kullandım.
•   Ceviz parçaları ilk önce yerlerinde bir deneyip sonra dikkatlice deliklerini deldim
•   Daha sonrada bıçağın sap kısmından küflenmesini istemediğim için çeliği ve cevizlerin iç kısımlarını 404 yapıştırıcı ile kapladım ( bıçağın ıslanması durumunda tüm yüzeyi temizlemiş olsanız bile sap kısmından araya kaçan suyu temizleyemezsiniz, bu da bıçağın o bölümden küflenmesine ve zayıflamasına neden olur, bunu önlemek için yapacağınız bıçaklarda böyle bir yalıtkan malzeme kullanmanızı tavsiye ederim)
•   Birbirine yapıştırdım sap ve cevizleri ortadaki iki perçin yerinden perçinledim ve diğer iki deliğe sadece sabitlemek için perçin taktım ( ki daha sonra bunları çıkarttım)
•   Ağaç kısmı eğe ile kabaca şekillendirdim

Gökhan Bakla:
•   Daha sonrada iki tane işkence ile iyice sıkarak yapıştırıcının kuruması için bıraktım.
•   Yapıştırıcının kurumasından sonra eğe ve zımpara ile sap kısmına son şeklini verdim

Gökhan Bakla:
•   Şekil verme işi bittikten sonrada üzerinde yapmayı tasarladığım desenleri yaptım ( ben burada bakır, gümüş tel ve firuze taşı kullandım, bunları cevizin üzerinde açtığım oluklara çakarak ve daha sonra çıkmaması için yapıştırarak yaptım)
•   En son olarak elimdeki en ince zımpara ile sapı ve yüzü temizledim,

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git