Yardıma ihtiyacım var!  (13479 defa okundu)

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
Yardıma ihtiyacım var!
« : 13 Ocak 2010, 23:28:49 »
İçinizde müzelerde çalışan bir yakınınız, tanıdığınız var mı. Pota çeliğinden yapılmış müzelerdeki kılıçların yakın plan yüksek çözünürlüklü fotograflarına ihitiyacım var. İstanbul'a yolum düşse bire bir topkapı müze müdürü ya da restoratörü ile konuşmayı düşünürdüm, ama şu dönemde öyle bir yolculuk olmayacak benim için.

Ne için diyorsanız: http://forums.dfoggknives.com/index.php?showtopic=15673&st=0&gopid=146776&#entry146776
Bu kişiler dünyada wootz ile birebir uğraşan üç-beş kişi. Çelik üstündeki desenleri (perlit ve sementit hareleri olduğundan belli oranda karbon barındırıyorlar)  photoshop ile ayırıp alanda kapsadıkları miktardan oldukça gerçeğe yakın karbon oranı tahmini yapabiliyorlar, harelerin şekli, sıkılığı, yöneliminden kullanılan dövme teknikleri vs. konusunda çıkarımlarda bulunabiliyorlar. Bu hem onlar hem de bizim için önemli. Teknikleri ve hammaddeyi tanımıyoruz, bunları tanımanın en iyi yolu da bir bilene danışmak...

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
Ynt: Yardıma ihtiyacım var!
« Yanıtla #1 : 14 Ocak 2010, 19:03:46 »
Emre bey merhaba,
İstanbuldaki müzelere rahat giren tanıdığım birileri var.Bende yeni tanıştım, bu aralar tekrar görüşmeye gideceğim.Yay yapımı konusunda bazı denemeleri olmuş.Davet ettiler, iyi denk geldi gidince sorarım. Belkide ellerinde resimler vardır.Bu arkadaşlar müzelerdeki kılıçların kalıplarını çıkarıp benzerlerini yapıyorlar ama sadece dekoratıf olarak.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #2 : 14 Ocak 2010, 19:30:08 »
Cengiz Bey, eğer öyle bişey olursa amanın değmeyin keyfime. Ancak yüksek çözünürlüklü arıyorum, piksel piksel karbon oranı sayılacak bunlardan. Eğer yoksa da böyle bir çekim için nasıl izin alabiliriz en azından bunu öğrenebilsek kardır....

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 14 Ocak 2010, 20:18:22 »
Emre bey merhaba,

Belkı bu yardımcı olabilirmi?

http://www.hermann-historica.de/gb/index_alte_auktionen.htm

sayfasına girin, ingilizce lisan seçin (sag üst köşede)

Sonra 'Recent Auctıons' sayfalarına girin,

orada 'Antique Arms & Armour, Arts.........dosyasına devam,

orada 'Arms and Works of Art of the Ottoman Empire' girin,

herhangi bir Kılıc secın ve 'mouse' göstergesiyle üzerine gidin, o an bu Sayfada bir ufak Kare oluşacak ve kılıncın üstüne durdugunuz yer büyütülecek. Belki Arkadaşlarınız bu yöntemle Photoshop da araştırma yapabilirler. maalesef benden bu kadar. İnşallah olur ve işinize yarar :)

selamlar
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 14 Ocak 2010, 20:51:24 »
Mergup bey verdiğiniz adres çok güzel teşekkür ederim.Umarım Emre beyin de işine yarar.Sanırım daha yüksek çözünürlük gerekiyor.

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #5 : 14 Ocak 2010, 22:34:02 »
Sağolun arkadaşlar ama hata bende, nasıl bişey istediğimi tam anlatamadım:
İhtiyacım olan biraz daha detaylı şeyler, özellikle harelerdeki sementit - perlit dağılımını anlayabilmek için gerekli:

Hatta daha da detaylı:

Ama bunların çok daha yüksek çözünürlükteki örnekleri lazım...
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2010, 22:36:23 Gönderen: Emre Kipmen »

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 14 Ocak 2010, 22:55:55 »
Emre bey,
Aradığınız şeyi tahmin ediyorum.Biraz zor olacak gibi görünüyor.Arkadaşlarla görüşeceğim ama sizin istediğiniz kalitede resimleri olduğunu sanmıyorum.Tekrar İstanbula ne zaman giderler,yapabilirlermi bilemiyorum.Allahtan umut kesilmez ,biz hayaledelim gerçekleşir.

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 14 Ocak 2010, 23:00:23 »
Emre bey,
Sultanların Silahları isimli bir kitap var.Yazarı Hilmi Aydın.Kültür bakanlığı yayınlarından çıkmış bir kitap.Yazarda istediğiniz kalitede resimler olabilir.Topkapıda görev yapmış birisi.Diyaloğa geçilebilir.

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #8 : 14 Ocak 2010, 23:26:27 »
Cengiz Bey, sağolun, sanırım bir şekilde bu tip insanlarla iletişime geçmek gerekecek, ben de şansımı denemiştim belki hazırda zaten bu tip ilişkileri olan birisi çıkar diye  ::) Artık bir ara belki pılıyı pırtıyı toplayıp bir iki haftalığına İstanbul yapmak farz olmaya başladı...

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 14 Ocak 2010, 23:42:15 »
Bu zamana kadar iletişime geçmememiz hata aslında.

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 19 Ocak 2010, 22:32:18 »
Emre bey merhaba,
Konuyla ilgili arkadaşlarla görüştüm. İstanbuldaki tanıdığını aradı ama ulaşamadı.Bu konuda yardımcı olabileceklerini söylediler.İstanbuldaki arkadaşlarıyla görüştüklerinde bana haber verecekler.
Kolaylıklar dilerim.

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #11 : 19 Ocak 2010, 22:40:39 »
Emre bey merhaba,
Konuyla ilgili arkadaşlarla görüştüm. İstanbuldaki tanıdığını aradı ama ulaşamadı.Bu konuda yardımcı olabileceklerini söylediler.İstanbuldaki arkadaşlarıyla görüştüklerinde bana haber verecekler.
Kolaylıklar dilerim.

Çok çok teşekkürler Cengiz Bey, merakla bekliyorum, umarım güzel haberler gelir. Bu arada ben de elimden geleni yapıyorum ama daha bir sonuç çıkmadı...

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 19 Ocak 2010, 22:48:55 »
Bu arada, bu resimler bana bir moğol yayına mal olacak gibi görünüyor.:))))))

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #13 : 19 Ocak 2010, 23:37:30 »
Bu arada, bu resimler bana bir moğol yayına mal olacak gibi görünüyor.:))))))

Hımm, o durumda ben de size bir bıçak borçlanırım :) Ne dersiniz?

Fahrettin Yurtbay

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 26 Ağustos 2010, 15:14:21 »

Emre Bey
Müzedeki bir kılıcın yüksek çözünürlükteki bir fotoğrafından yola çıkarak perlit oranını veya karbon oranını  ve içeriğini belirlemek veya  tahmin etmek kanımca imkansız gibi. Bunun nedeni perlitleri farkedilir hale getirmek için dağlama dediğimiz bir oksidasyon işlemine tabi tutmak gerekli. Ondan sonrada mikroskopla  100-200 gibi büyütmelerle tahmini bir yaklaşımda bulunabilirsiniz. Burda olması gereken ki ancak fabrikalarda ve  laboratuvarlarda yapılan spektral analizle  çeliğin  bileşimini belirleyerek kalitesini veya standartını tespit etmek.
Ülkemiz şartlarında  benim amatör arkadaşlara tavsiyem kıvılcım testi dediğimiz basit bir testle çeliğin karbon miktarını yaklaşık tahmin etmek . Bununla ilgili ingilizce stelerde bilgi ve  resimler vardır. Burada  referans bazı çelikler olursa yararlı olabilir. Örneğin makaslarda % 0,6, tırpanlarda % 0,80 rulmanlarda % 1,1 gibi kaba bir  yaklaşımda bulunabiriz. Bunların kıvılcımları ile kıyaslayarak kaba bir yaklasım oluşturulabiklir. Bu fabrikalarda  zaman zaman uygulanır, malzeme karışıklık şüphesinde, karbon oranında alışan gözler %0,2 lik bir farkı ayırt edebilir.
Fahrettin Yutbay   yutbayf@yahoo.com

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2