İhtiyaçlarımız, destekleşme alanı:  (126184 defa okundu)

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
İhtiyaçlarımız, destekleşme alanı:
« : 14 Eylül 2009, 01:03:54 »
Merhabalar arkadaşlar, belki kızıyorsunuz bana forumda bir sürü alan işgal ediyorum diye kusuruma bakmayınız, yapım gereği çekinmeyen ve rahat paylaşıma giren bir insanım:
Bugün bütün gün çalıştım ve güzel şeyler çıkmak üzere ancak bazı siparişlerimin gelmesini bekliyorum, çoğu da yurtdışından maalesef, genelde kabza malzemeleri filan. Ancak farkettim ki belki de bulamadığımız hammaddeler ve gereçleri burada herkes listelerse bir birimize destek olabiliriz. Benim bulamadığımı bir başkası başka bir şehirde bulmuş, onun bulamadığını ben bulmuş olabilirim. Eğer burada o ve ben ihtiyaçlarımızı, zor bulduğumuz şeyleri veya yurtdışından birsürü kargo ve gümrük bedeli ile getirttiğimiz şeyleri paylaşsaydık hayatımız daha kolay olurdu.

Bulamadıklarım veya yurt dışından getirttiklerim:
1- Yurdumuzda ahşaba yüksek basınç + vakum kullanarak sentetik reçine emprenyesi yapan ve bizim gibi ahşap, boynuz vs. gibi küçük boyutlarda malzemeyi kabul eden bir firma ya da atölye...
2- Makul boyutlarda %1 ve üstü karbon içeren toz metalurjik çelik tedarikçisi (son bulduğum firma İzmirdeydi, bnim için 20 cm filan çapta bir kütük kesmeye çalışmışlardı, sonuç hüsran tabii  :'( )
3- Koyun-koç boynuzu, manda boynuzu
4- Makul boyutlarda CK101 veya W2-W1
5- Paça yağı (deri kılıfları işlerken lazım oluyor)
6- Sıvı azot (nasıl bir yol izleyeceğimi bilemiyorum).
7- Norton veya 3M seramik bant zımpara
8- 2 ile 5 mm arasında bir kalınlıkta 440c veya benzer bir paslanmaz...
Elimde fazla malzemeler - paylaşabileceklerim - çok ucuza verebilirim, ikinci el olarak düşünün:
1- Seramik yün battaniye - 1200 derece dayanımlı, 2 cm kalınlıkta. Bende biraz fazla var sanırım 2 metre kadar, bunun yarısı lazım sanırım, yarısını ihtiyacı olana yollayabilirim.
2- Birkaç tane fazla geyik boynuzu, "çekirgeye hediye" diye konu başlığındaki gibi parcalar var.
3- 2cm çapta Böhler K510 (DIN 1,2210) cıva çeliği, yarım metre kadar arttı. Çok iyi bir çelik, dövmesi biraz zor ancak ikiye bölünürse ortadan rahat işlenebilir. Muhteşem bir parlaklığı var, ağız dayanımı da hiç fena değil...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
Ynt: İhtiyaçlarımız, destekleşme alanı:
« Yanıtla #1 : 14 Eylül 2009, 10:24:25 »
...
Bulamadıklarım veya yurt dışından getirttiklerim:
1- Yurdumuzda ahşaba yüksek basınç + vakum kullanarak sentetik reçine emprenyesi yapan ve bizim gibi ahşap, boynuz vs. gibi küçük boyutlarda malzemeyi kabul eden bir firma ya da atölye...
Bu konuda kendimiz için yöntem geliştirmek gerekli gibi görünüyor. En basit işlerde bile piyasada sorun yaşıyorken bu alanda dışarıya iş yaptırma ihtimalimiz fazla olmasa gerek.
2- Makul boyutlarda %1 ve üstü karbon içeren toz metalurjik çelik tedarikçisi (son bulduğum firma İzmirdeydi, bnim için 20 cm filan çapta bir kütük kesmeye çalışmışlardı, sonuç hüsran tabii  :'( )
Belli bir çelik var mı aklınızda?
3- Koyun-koç boynuzu, manda boynuzu
Bunlar bütün mü lazım yoksa işlenmiş mi gerekiyor? Levha halinde mi gerekli, ne kadar kalınlıkta?
Ben çok ufak bir numune bulmuştum. 2mm kadar kalınlıktaydı. Bu şekilde levha bulabilirim.
4- Makul boyutlarda CK101 veya W2-W1
Çubuk, lama?
5- Paça yağı (deri kılıfları işlerken lazım oluyor)
6- Sıvı azot (nasıl bir yol izleyeceğimi bilemiyorum).
7- Norton veya 3M seramik bant zımpara
8- 2 ile 5 mm arasında bir kalınlıkta 440c veya benzer bir paslanmaz...
Elimde fazla malzemeler - paylaşabileceklerim - çok ucuza verebilirim, ikinci el olarak düşünün:
1- Seramik yün battaniye - 1200 derece dayanımlı, 2 cm kalınlıkta. Bende biraz fazla var sanırım 2 metre kadar, bunun yarısı lazım sanırım, yarısını ihtiyacı olana yollayabilirim.
2- Birkaç tane fazla geyik boynuzu, "çekirgeye hediye" diye konu başlığındaki gibi parcalar var.
3- 2cm çapta Böhler K510 (DIN 1,2210) cıva çeliği, yarım metre kadar arttı. Çok iyi bir çelik, dövmesi biraz zor ancak ikiye bölünürse ortadan rahat işlenebilir. Muhteşem bir parlaklığı var, ağız dayanımı da hiç fena değil...
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #2 : 14 Eylül 2009, 10:49:23 »
1.Aslında stabilizasyon için iyice bir kompresörle uygulanabilen yöntemler var. Mesela Ariel Salaverria'nın kullandığı yöntem (http://www.aescustomknives.com/docs/tutorial11.htm). Ancak uygun, yüksek viskoziteli polyester reçine bulamadım. Aslında öyle bişey bulsam bu yöntemi denemek istiyorum...

2. Tabii ki, RWL34 özelliklerine yakın, CPM154, ATS34 gibi paslanmazlar arıyorum. AEBL olabilir, CPM-D2, CPM 440V gibi alaşımlar da olabilir.

3. Boynuzları tüm olarak bulmak benim işimi görür, düzleştirmek, levha şeklinde dilmek sorun değil, ayrıca 2mm levha kabzalar için çok ince. En azından 1 cm ve üzeri olmalıdır kalınlığı...

4. Bunları dövmek istiyorum, hatta balçağı çeliğin kendisinden denemeler de yapmak istediğimden elle dövülebilecek boyutlarda çubuk tercihim. 1.5 - 2cm çap güzel olurdu. Ancak bunların çoğu sac formunda, belki 10 milim veya daha fazla kalınlıkta levha-sac bulabilsem işimi görecek...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 14 Eylül 2009, 14:07:09 »
1.Aslında stabilizasyon için iyice bir kompresörle uygulanabilen yöntemler var. Mesela Ariel Salaverria'nın kullandığı yöntem (http://www.aescustomknives.com/docs/tutorial11.htm). Ancak uygun, yüksek viskoziteli polyester reçine bulamadım. Aslında öyle bişey bulsam bu yöntemi denemek istiyorum...

::) Evğğğğ, düşük viskoziteli aramalısınız, viskoz, "pek" ile aynı anlamla, yani viskozite akışkanlığın tersi bir kavram. Peklik çekmenin kabızlık demek olması misali.  ;D

Gerçi diyeceksiniz ki polyester reçineyi buldum da viskozitesi kusur kaldı...  :-[

Düşük viskozite için emprenye ürününe solvent de katmanın faydalı olduğu ancak kuruma süresini çok uzattığını söylerler.

Link süpermiş. Bu link de faydalı olabilir:
http://nautarch.tamu.edu/class/anth605/File6.htm

Ben başka bir ürün tedarik ettim aslında ama denemeden bana ne sağladığını söylemek, önermek istemem. Geçen hafta tornaladığım bir cevizde denemeyi düşünüyorum. Sonucu paylaşırım.

2. Tabii ki, RWL34 özelliklerine yakın, CPM154, ATS34 gibi paslanmazlar arıyorum. AEBL olabilir, CPM-D2, CPM 440V gibi alaşımlar da olabilir.

3. Boynuzları tüm olarak bulmak benim işimi görür, düzleştirmek, levha şeklinde dilmek sorun değil, ayrıca 2mm levha kabzalar için çok ince. En azından 1 cm ve üzeri olmalıdır kalınlığı...

Kabza değil de aralara konulan ufak dilimler ve çakı için işe yarar diye söylüyorum. Parça sadece kesme ile üretilmiş değil. Normalde boynuzdan böyle geniş levhalar kesemezsiniz. Malum ısıtıp düzleştiriliyor bu esnada korkunç bir koku üretiyormuş. Malzeme boynuz taraklardaki malzeme.

Bütün boynuz için kurban bayramında gözünüzü dört açın diyorum.  ;)

4. Bunları dövmek istiyorum, hatta balçağı çeliğin kendisinden denemeler de yapmak istediğimden elle dövülebilecek boyutlarda çubuk tercihim. 1.5 - 2cm çap güzel olurdu. Ancak bunların çoğu sac formunda, belki 10 milim veya daha fazla kalınlıkta levha-sac bulabilsem işimi görecek...

Bu öğlen 1.2379'u (D2) en incesi 4.5 mm lik tabaka halinde de buldum. Diğer bir kalın 7~ mm gibi...

Yalnız, alınca tabakayı almak gerek...

Ck75'i azami 4.5 mm kalınlıkta ve maalesef sulu olarak bulabildim. Artık bunu paketlenebilir boyuta kim kesebilir bilemiyorum. Ck67 sulu ve susuz var ama henüz Ck75'in susuzuna rastlamadım. Ck67 de azami 4.5 mm kalınlıkta var.
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #4 : 14 Eylül 2009, 14:28:09 »
Ahh Eylem Bey, kelimelerle aramın iyi olmadığını yakaladı  ;) Pek tabii ki düşük viskozite arıyorum da sizi test etmek istemiştim  ::) :D :P Epoksi reçine ile test yapan diğerleri bu işin pek aradığımız özelliklere yaramadığını söylüyorlar. Bu arada sukroz emprenye konusunda da uzun yıllardır çalışıyorum, maalesef işe yarar bir sonuç elde edemedim. PEG yöntemi arkeolojide çok kullanılır, hatta dersini alıp sınavına bile girmiştim  :). Ancak Peg sadece konservasyon amaçlı işe yarar, yapış yapış, gevşemiş bir kabza istemeyiz... Yolladığınız linkteki çoğu metot bu restorasyon işleri için kulanılan benimde çoğunlukla ilk elden bildiğim işlemler ama maalesef hiç biri bir kabzada istediğimiz etkiyi yaratamıyor.

Bulduğunuz ürün nedir çok merak ettim, çatlarım meraktan, söyleyin söyleyin  ??? ??? ???....

Ahh bıçaklarla uğraşan birisi için çok kadife yürekliyim maalesef, genelde kurban bayramlarında kaçacak delik ararım  :-\ Ama iyi fikir, bir de mezbahacılara sorsam iyi olacak galiba. Hımm bir arkadaş vardı tanıdığım, arayacağım onu. Valla Eylem Bey, boynuz buldum da kokusundan çekinecem, ne olursa olsun düzleştiririm ben onu hiç merak etmeyin :)

CK101 ve W2 konusu tahmin edeceğiniz gibi "hamon" konusu için merakım :) Ben yine araştırmaya devam edeyim o zaman bunları, ancak sulu veya susuz bir parça CK75 denemeyi isterim, kalınlığı çok önemli değil, sonuçta döveceğim, yeterki 4-5 milim ve üzeri olsun. 67 pek ilgimi çekmiyor (benim için biraz düşük karbonlu)...

Eylem Bey sağolun ilginize, şu stabilizasyon konusunu merakla bekliyoruz... Bu arada fırınınızı da toplayınca bir konu başlığı isteriz lütfen...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 14 Eylül 2009, 15:07:02 »
İşte böyle tereciye tere de satmış oldum.   ;D  Zaten linki de yanlış vermişim;  :-[ bu olacaktı: http://nautarch.tamu.edu/class/anth605/File2.htm

Geçenlerde aldığım mayii Git-Rot. Çürük ahşapta işe yarıyor imiş ama normaline ne yapar göreceğim. Belki henüz mikrodalga yemiş ahşaba uygulamak daha şık bir çözüm olabilir.

Koku, mahalledekilerin sizi belediyeye şikayet ettireceği boyutta diyor ustası.
Eylem Cengiz

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #6 : 14 Eylül 2009, 15:45:15 »
Gönderdiğiniz likteki malzemeleri inceledim. İçlerinden en çok PVA ilginç görünüyor, diğerlerinin dezavantajları bol ve bir kısmı su altındaki objeler için kullanılıyor. Bunun için su altından kurtarılmış ahşap aynı ortama azar azar stabilizör eklenerek yavaş yavaş ahşabın içindeki su ile polimerin yer değiştirmesi sağlanıyor. Bu işlem aylar-yıllar alabiliyor. PVA ise biraz daha farklı gibi. Ama biraz daha incelemek lazım, PVA için neden hiç bir tanınmış bıçak ustasının ya da ahşap ustasının ilgi duymadığını anlamak lazım, sonuçta onlarca yıldır pazarda olan bir ürün. Bu konuyu araştıracağım..

Bu arada yaşasın, minwax gibi bir polyester reçine bulmuşsunuz, baya da pahalı bir şeye benziyor. Heyecanla bekliyorum sonuçlarınız. Aman dikkat, solvent buharlarına karşı koruma sağlayan bir respiratör ile çalışın, bu tür maddeler donmaya başladıklarında felaket zararlı maddeler yayarlar.. Bu epoksi için de geçerli. Merak ediyorum, yıllar sonra kaç ahşap işçisi epoksiye bağlı rahatsızlıklardan çalışamaz hale gelecek ? Şakaya gelmez bu konu. En azından açık havada yapacağınızı yapın ve yakınında durmayın donana kadar. Benden söylemesi. Ancak bulduğunuz ürünü nerden bulduğunuzu merak ediyorum çünkü tam da aynı tip ürünlerle çalışıyor benim Amerikadaki tedarikçilerim. Vakum altında merkeze kadar işleyebilecek bir madde gibi görünüyor....

Sağolun verdiğiniz bilgi için, umarım biz de böyle bir malzeme bulabiliriz. Eğer ulaşabiliyorsanız ben de istiyorum bu maddeden...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 14 Eylül 2009, 16:20:13 »

Ben istanbul'da bir yat malzemeri dükkanında buldum ama siz buradan arayın derim.

Yakınınızda yerleri var:  ;D ;D

West Marine Bodrum – Konacık

Turgutreis Yolu, Açıkkırlar mevkii,
Konacık - Bodrum Muğla

Tel: 0252 363 99 30
Faks: 0252 363 90 27
Koordinatlar : 37° 03´ 23” N - 27° 22’ 26” E

--- o ---

West Marine - İstanbul
Kumlar Caddesi No:8 (Kartal Sahil Yolu) Atalar Kartal / İstanbul - 0216 444 10 39

http://www.westmarine.com.tr/Product_Details/Epoksi_Git_Rot_Sivi/5/118/548/S_Product_Details.aspx

http://www.westmarine.com.tr/Product_Details/Epoksi_Sivi/5/118/547/S_Product_Details.aspx

Bence bu mekanı komple bir gözden geçirseniz dahi olur... Epoksiler ve 3M zımpara da var gibi görünüyor.
Eylem Cengiz

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #8 : 14 Eylül 2009, 16:32:59 »
Vaay , burada yeni açıldı WM, içinde ne hazineler varmış. Çok teşekkürler efendim, bakınız el elden üstünmüş (forumumuzda kutlarım işareti olsa buraya koymuştum, şu baş parmak yukarıya şeklinde hani :) ) . 3M kağıt rulolat var da bant bulabileceğimi sanmıyorum. Neyse yarın bir denemeye değer ... Saygılar...
Bu arada şu ürün de dikkat çekici gibi, bir denemeli, sanki polimer reçine gibi göründü bana : http://www.westmarine.com.tr/Product_Details/Ahsap_Kapatici_1026_interprime®/5/88/390/S_Product_Details.aspx
Ancak evet sanırım buldum :) Yihhuuu:
http://www.westmarine.com.tr/Product_Details/Polyester_Recine/5/120/559/S_Product_Details.aspx
okadar pahalı da değil. Tanrım sonunda kavuştum galiba reçineme  ;D 8)....
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2009, 16:39:45 Gönderen: Emre Kipmen »

Tolga Arıkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 17 Ekim 2009, 20:04:55 »
Yolum bugün Ankara' ya düştü ve gelmişken çelik alayım dedim. "Yeni başlayacak olanlara tavsiyeler" başlığında önerilen 1060- 1084 arası çelikleri ostim de aradım fakat satıldığı yeri bulamadım. Üzüldüm, çalışmaya başlayacağım için çok heyecanlıydım. Acaba bu çelikleri kargoyla temin edebileceğim bir firma var mı? Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. 

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #10 : 17 Ekim 2009, 20:20:29 »
1060-1084 gibi çelikleri CK kodu ile aramak lazım Türkiyede. CK70 konusunda Eylem Bey bir firma bulduğunu söylüyordu.
 Aydınlar Makina-Metal'den bir zamanlar 1060-1070 (CK67) almıştım. Telefonla istek ile yolluyorlar. Özellikle CK85'i öneririm (1084). Tam ötektoid çelik olmasından dolayı çok kolay ısıl işlemi ve dövmesi, bulabilirseniz ben de arıyorum, bugün hatırladım burayı. Pazartesi arayacağım firmayı. Adresi: "11. Sokak No : 30-32-34 Ostim/ANKARA"
Tel: Tel : 0 312 354 10 07 - 354 10 09

Bulabilirsem size de bildiririm.

Tolga Arıkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 17 Ekim 2009, 20:29:53 »
Çok teşekkürler Emre Bey ilginiz için. Akıl edip dün danışsaymışım bugün uğrayabilirdim, yazık oldu.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 18 Ekim 2009, 01:05:40 »
Geçenlerde 5 mm kalınlığında bir Ck67 (1070) levha alıp giyotinle 3,4,5 cm'lik parçalara böldürdüm. Giyotin biraz eğmişti parçaları ama mengenede doğrultulabiliyorlar. Boylarını hatırlamıyorum. İsterseniz göndereyim bir iki tane.
Eylem Cengiz

Emre Kipmen

• Moderatör
  • Üye
    • Bıçak Albümüm:
« Yanıtla #13 : 18 Ekim 2009, 01:16:43 »
Eylem Bey,
Çok sevindim bulduğunuza, nereden buldunuz? Belki ellerinde vardır diye telefonla CK101 veya CK85 sormak isterdim. Tedarikçinizi biz Türkiye'nin kıyısında köşesinde kalmışlarla paylaşabilir misiniz? İnanamazsınız, buralarda bazen basit bir vida bulmak için bile dört döndüğüm oluyor...

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 19 Ekim 2009, 09:12:46 »
Valla, bu mekandan daha önce 3 mm Ck67 almıştım. 5 mm'lik Ck67'yi geçenlerde Emre Bey'in sordukları için DES'te tur atarken yine aynı dükkana uğradığımda buldum. Mekan çelik tedarikçisi değil aslında, yay çeliği ile ilgili bir şeyler yapıp duruyorlar. Ellerinde esasen eski işlerden artan parçalar vardı. Bu da öyle bir parçaydı. Ellerinde bana verdiklerinden başka 5 mm de yok örneğin...

Aynı mekanda Ck75 de vardı ama bu sadece sulu var.

Ck75'i azami 4.5 mm kalınlıkta ve maalesef sulu olarak bulabildim. Artık bunu paketlenebilir boyuta kim kesebilir bilemiyorum. Ck67 sulu ve susuz var ama henüz Ck75'in susuzuna rastlamadım. Ck67 de azami 4.5 mm kalınlıkta var.

Eylem Cengiz

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2