Yay  (106196 defa okundu)

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
Yay
« : 03 Aralık 2010, 03:45:52 »
Slm arkadaşlar,
Biraz farklılık katayım dedim.Kesmeye araverip uzaktan delmeye çalışalım birazda ;).Bu yeni yaptığım yayım.Çok bir beklentiyle yapmadım aslında.Ama çok dayanıklı çıktı.200 e yakın ok attım.Menzil denemedim.Yakın mesafede kullanılacak antrenman yayı olabilir.30 libre civarında olduğunu tahmin ediyorum.
Vur pençe-i alideki şemşir aşkına,
Gülbang-ı asumanı tutan pir aşkına.

Kayahan Horoz

• Moderatör
  • Üye
Ynt: Yay
« Yanıtla #1 : 03 Aralık 2010, 10:52:53 »
Elinize sağlık Cengiz Bey.   -^b

Kullandığınız malzemeler ve yapım aşamaları hakkında da biraz bilgi verebilir misiniz?

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #2 : 03 Aralık 2010, 11:00:37 »
Cengiz  bey .  yay  konusundaki bilgim  maalesef  ona  olan  sevgimin  büyüklüğüyle   ters  orantılı .  Paylaştığınız  eserinize  tekrar  tekrar  sevgiyle  bakıyorum .
   Cebehanede de  sanıyorum   yayınlanan  ilk  yay  çalışması .  Elinize  sağlık  kutluyorum  .  Vitrine ilk  çıktığınıza  göre  bilgi  açığımızı da sayenizde  kapatmak  isteriz   :)  .  Şahsen  sizi  bıktıracak  kadar çok  sorular  sormak için de  baştan izninizi  almak  istiyorum  :D.  Tekrar  elinize  sağlık .
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 03 Aralık 2010, 12:47:18 »
Cengiz bey, fena yere düştünüz. Kolay kurtulamayacaksınız elimizden :D Yapım aşamalarını, varsa fotoğraflarıyla istiyoruz. Yay yapımı konusunda şifahi bilgi kırıntılarım mevcutsa da özellikle sinirin yaya tam olarak nasıl uygulandığını hep çok merak etmişimdir.
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 03 Aralık 2010, 15:04:30 »
Teşekkürler arkadaşlar.Ama bir noktayı belirtmekte fayda var.Bu yayda geleneksel malzemeler kullanılmadı.Ahşap harici sentetik.Yapımı kolay olduğu için sentetik malzeme kullanıyorum.Sinir kullanarak yaptığım yaylarda var ama çoğunu kırdım.Elimde yalnızca iki tane kaldı.Boynuz yerine polyester kullandım maalesef.Elimde bir yaylık boynuz var ama cesaret edip kullanamadım.Biraz daha tecrübe kazanıp Osmanlı yayında kullanmayı düşünüyorum.İlk çalışmalarımda Osmanlı denedim ama başarısız olunca bu tarz yaylara yöneldim.Şuan üç yay taslağı daha var yakında hazır olacaklar.

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 03 Aralık 2010, 15:09:11 »
Sancar bey sinir konusunda tecrübelerim var.Lakin bu konuda öyle usta arkadaşlar varki bana söz düşmez.Yaşar Metin hocamdan izin almadan basın açıklaması yapamam. :D Sala sinir döşemek hem keyifli hem yorucu bir iş.Sinirin temini ve hazırlanması baştan sona zahmetli aslında.Ama sonucu görünce zahmeti unutuyor insan.

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
    • Eylem Cengiz - Günlüğüm
« Yanıtla #6 : 03 Aralık 2010, 15:14:13 »
Çok teşekkürler, elinize sağlık.

Kemankeşliğin her ne kadar hakkını veremeyeceğimi düşünsem de tökezlendiğim yere kadar duraksamadan yürümemde ne sakınca var dediğimden ve elimde bir kepaze (terimde hatam varsa affola) olmadığından geçenlerde kalınından bir çift serum lastiği aldım. Bunu galiba Ercan'dan duymuştum. Umarım bir yanlışım yoktur.

Müsadenizle sorayım. Günlük bir çalışma için ne yapmam gerek? Bu koşullarda çalışabilir miyim? Bir kepaze yayını nasıl temin edebiliriz?
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2010, 15:46:32 Gönderen: Eylem Cengiz »
Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 03 Aralık 2010, 15:18:57 »
Bir bilgi: Sakıp Sabancı Müzesinde'ki Ağa Han kolleksiyonu sergisinde bir de yay var.

Sergi devam ediyor.

Eylem Cengiz

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." Bertrand Russel

Eylem Cengiz

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 03 Aralık 2010, 15:23:15 »
Bir görüntü daha. Kusura bakmayın, mekan çok karanlıktı. Bu fotoğraflarda şimdi alel acele yapmış da olsam ciddi oranda düzeltme var.
Eylem Cengiz

Sancar Özer

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 03 Aralık 2010, 15:40:11 »
Cengiz usta sağolun cevabınız için. Eylem'in  sorduğu hususu ben de merak ediyorum; elinde yay olmayan bizim gibi acemi heveskarlar için ne salık verirsiniz, nerden başlamalı?
"Hoşça bak zatına ki zübde-i alemsin sen
 Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen "

Şeyh Galip

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 03 Aralık 2010, 16:59:55 »
Cengiz Bey,

Tebrikler, kutlarim sizi. Cok güzel olmus elinize saglik... 200 m de az degil valla SÜPER, Lütfen devam böyle... -^b -^b -^b

selam ve saygilarimla
'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 03 Aralık 2010, 17:05:30 »
            Serum lastiği çekmek antrenman açısından iyi oluyor ama bir yayın yerini tutmuyor.Yayı tanımak elinizde hissetmek gerekiyor.Ankaradaki kavsi arkadaşlar İlkay kardeşimizin organizasyonuyla biraraya gelip kepaze yapımıyla işe başladılar (bu aşamaya bende katılmıştım).Şimdi ise Osmanlı ve Hun yayını paralel götürmeye çalışıyorlar.
             Bence bu konudaki en iyi bilgi Adnan Mehel beyde.Ben, yay yapıyorum ama zihgirle ok atmayı beceremedim henüz(üç parmakta iddialıyım ama).Bu konuda Adnan bey bizleri aydınlatırsa bende çok şeyöğreneceğimden eminim.

Cengiz Çetin

• Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 03 Aralık 2010, 17:07:56 »
Mergup bey 200 den kastım metre değil.200 adet ok attım.Yanlış anlama olmasın 200 m benim yaptığım yay için iyi bir mesafe Allah söyletti size.Henüz mesafe atışı yapamadım.

Mergup Özkan

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 03 Aralık 2010, 17:10:53 »
insallah oda olur merak etmeyin...
Yeterki azim ve tutku kaybolmasin Cengiz bey,,, :D

'' Bu bıçağı kıl mübarek ey kerim-i la-yezal,
Sahibine verme ya Rab ömrü oldukça zeval,
Bıçak elde gerek dilde sübhan, Kadem bastı bu cihan...''

Bekir Çankırı

• Üye
  • *
    • Metal El Sanatları facebook :Bekir çankırı
« Yanıtla #14 : 03 Aralık 2010, 18:10:53 »
Yay  - ok muhabbetine  ne kadar talepkar ve ne kadar hasretmişiz  farkettiniz mi ? Cengiz  bey buna zemin hazırlayan  güzel  eseriniz için  tekrar teşekkürler .
 Cebehanemizde  yeni bir  aş  ağır  ateşte  pişmeye başladı  :D  başta   konunun  duyeni  üyemiz  Adnan  mehel  bey olmak  üzere  Türk  adıyla özdeşleşen    ,    çağdaşlarına  göre  teknolojik  seviyesi  yüksek   bu  türk  silahı  hakkında   bütün ilgili arkadaşlarımızdan   bilgi dağarcığımızı  dolduracağız  ne  kadar  güzel .
"Kendimi kendim yetirdim, kendim ettim kendimi... 
Kendime kendim gerekse; bula, kendim kendimi..."                          
PİRİ REİS

http://bekircankiri.blogspot.com/

Her Hakkı Saklıdır © 2007-2024 cebehane.com
SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines
RSS WAP2